cookis

cookis

cookis

środa, 26 listopada 2008

skansen w Lublinie

Dalszy ciąg wyprawy w mglisty szary listopadowy weekend.
Witarak "Holender" z Zygmuntowa koło Pilaszkowic. Wiatrak zbudowany w 1918 r. przez majstra Patuszaka należał ostatnio do Stanisława Grudnia i jest pierwszym obiektem przeniesionym do muzeum w 1976 r. Jest to młyn wietrzny, w którym do wiatru obracna jest tylko czapa ze śmigami i wałem śmigłowy. Początkowo wyrabiano w nim mąkę żytnią oraz śrutę jęczmienną i owsianą na paszę. W 1939 r. zainstalowana jagielnik i wejnik do czyszczenia ziarna siewnego. Wiatrak pracował przez cały rok, szczególnie intensywnie od października do marca. Przeciętna zdolność przemiałowa wynosiłam 200-300 kg ziarna w ciągu godziny, a przy dobrym wietrze do 400 kg. Wiatraki "holenderskie" były rzadkością. Najczęściej budowano "koźlaki", których korpus był obracany w całości.Zagroda z Urzędowa. Na siedlisku posadowiona chałupa z przyległym tzw. małym okólnikiem, duży okólnik gospodarczy oraz piwnica ziemna. Chałupa z 1784 r. węgłowa z podcieniem szerokofrontowym.


Kościół z Matczyna
Dwór z Żyrzyna. W środku wnętrze stylizowane na sierpień 1939 r. Czułam się jakbym weszła do prawdziwego dworu w tamtych czasach, cześć przedmiotów przypominała mi dom mojej Babci, niestety fotografowanie we wszystkich wnętrzach bez specjalnej opłaty zabronione, ale wiem że następnym razem wykupię zezwolenie.Czworak z Brusa Starego. Drewniany, węgłowy, przykryty czterospadowym dachem wzniesiony w 2 połowie XIX w. Dawniej z 4 mieszkaniami dla służby folwarcznej, obecnie ekspozycja kuchni dworskiej.
Zagroda z Korytkowa Dużego. Na siedlisku posadowiona chałupa, stodoła, obora, piwnica ziemna, studnia z żurawiem oraz pasieka. Chałupa z 1798 r. węgłowa trójwnętrzna. Dach kryty schodkowo słomą z okapem zwanym szarem wykonanym z dranic. Zagospodarowywanie siedliska i wyposażenie wnętrz odwzorowują warunki życia dwupokoleniowej zamożnej rodziny Bednarzy. Ubocznym zajęcie w rodzinie było pszczelarstwo i tkactwo.


Zagroda z Teodorówki. Na siedlisku posadowiony okólnik, który tworzą:chałupa, obora, stodoła i poddach, z przełomu XIX w. Chałupa węgłowa pięciownętrzna z gankiem. Zagospodarowanie okólnika i wyposażenie wnętrza odwzorowują warunki życia dwupokoleniowej zamożnej rodziny Książków w latach 1924-1928. Rodzina była bardzo pobożna, stąd m.in domowy ołtarzyk w alkierzu. Ubocznym zajęciem gospodyni było krawiectwo. Umieszczenie ekspozycji w sklepiku w komorze nawiązuje do sytuacji z początku lat dwudziestych, gdy mieścił się w niej wiejski sklep spożywczy.Cerkiew Grekokatolicka pw. Najświętszej Maryji Panny z Tarnoszyna. Drewniana węgłowa wzniesiona w 1759 r. w Uhrynowie przeniesiona w latach 1904-1906 do Rarnoszyna. Trójczłonowa, z przedsionkiem (kruchtą), nawą i prezbiterium oraz dwoma bliźniaczymi zakrystiami. We wnętrzu polichromia z początku XX w. Jako obiekt muzealny jest aktualnie świątynia Lubelskiej parafii grekokatolickiej pw. św. Józefata.