cookis

cookis

cookis

poniedziałek, 9 października 2023

spacerkiem po Alicante - Barrio Santa Cruz

Co roku 9 października mieszkańcy Walencji świętują swój dzień wspólnoty. Historycznie obchodzi się, że tego dnia, w roku 1238, Jakub I oficjalnie wkroczył do Walencji, aby uwolnić ją spod panowania muzułmańskiego.Był to dzień „Sant Dionis” (Świętego Dionizego), który, ściślej mówiąc, był biskupem Aten.

Obecnie 9 października jest dniem świątecznym w całej Wspólnocie Walenckiej, chociaż jego korzenie sięgają znacznie bardziej do Walencji.

Dzień Sant Dionis jest świętem we Wspólnocie Walencji i Dzień Wspólnoty Walencji obchodzony jest w sposób zatwierdzony w Statucie Autonomii Walencji. Znaczenie święta 9 października dla wszystkich Walencji polega na upamiętnieniu jedności  narodu pod jedną flagą. Pierwsza procesja, o której istnieją pisemne wzmianki, datuje się na rok 1338. 

9 października przypada na dzień Sant Doní, dzień zakochanych w Walencji. Typowe dla tego festiwalu jest to, że mężczyźni dają kobietom tak zwaną „Mocadorà” lub zwaną także „Mocaorà”, jak nazywa się słodki marcepan zebrany w chusteczce w kształcie zawiniątka, zamkniętej za pomocą sznurka. węzeł lub pierścionek. Zwyczaj ten wywodzi się z tego samego dnia zdobycia miasta, kiedy to kobiety z Walencji obdarowywały zdobywców świeżymi owocami zawiniętymi w rustykalne chusteczki.

Co roku walenccy cukiernicy przygotowują tysiące tych marcepanowych figurek. Jako ciekawostkę należy dodać, że tego dnia z ponad 70 000 kilogramów marcepanu wyprodukowano około 200 000 „mocadora”, które następnie rozdawane są żonom, dziewczynom lub matkom.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz