cookis

cookis

cookis

poniedziałek, 10 czerwca 2024

spacerkiem po Kartagenie - teatr antyczny

Podróżując po Hiszpanii, trudno oprzeć się wrażeniu, że każdy kamień ma swoją historię. Szczególnie miejsca takie jak antyczny teatr w Kartagenie, który jest świadkiem przemijających epok i zmieniających się cywilizacji.

Odkryty dopiero w 1988 roku, teatr ten szybko stał się jednym z najważniejszych zabytków archeologicznych w regionie Murcji. Jego imponujące ruiny, wznoszące się dumnie w samym sercu miasta, są niemym świadkiem potęgi i wpływów starożytnego Rzymu.

Zbudowany w późnym I wieku p.n.e., teatr rzymski w Kartagenie był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Składał się z trzech głównych części: sceny, orkiestry i cavea (siedziska), które razem tworzyły zamkniętą całość. Widownia, wykuta bezpośrednio w kamiennym zboczu, mogła pomieścić 6000 ludzi. Za sceną znajdował się portyk, w którym widzowie mogli przebywać w trakcie przerwy lub schować się przed deszczem.

Teatr był nie tylko miejscem rozrywki, ale również narzędziem propagandy. Został zbudowany na cześć wnuków Oktawiana Augusta – Gajusza i Lucjusza Cezara, co miało na celu wypromowanie ich jako przyszłych następców. W III wieku n.e., na miejscu teatru powstał targ, do budowy którego wykorzystano znajdujący się tam budulec.
Dla podróżnika z aparatem, teatr jest przystankiem na szlaku odkrywania bogatej kultury Hiszpanii. Każdy kadr to opowieść, a każde spojrzenie przez wizjer to nowa lekcja historii.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz