cookis

cookis

cookis

poniedziałek, 3 czerwca 2024

spacerkiem po Alcoy

Dzisiaj pokażę Wam zdjęcia z wyjątkowego miejsca w Hiszpanii - do Alcoy, miasta o bogatej historii i niezwykłej architekturze. Położone w Wspólnocie Walencji, w prowincji Alicante, Alcoy jest miastem przemysłowym i uniwersyteckim, które zachwyca swoim położeniem wśród malowniczych wzgórz u zbiegu dwóch źródeł rzeki Serpis.

Historia Alcoy sięga czasów prehistorycznych, z pierwszymi śladami ludzkiej obecności datowanymi na około 60,000 lat temu. To właśnie tutaj, w miejscu zwanym El Salt, osiedlili się neandertalczycy. Znaleziono tu również malowidła naskalne datowane na około 10,000/6,500 lat temu, w pobliżu La Sarga.

Z czasem, około środkowego trzeciego tysiąclecia p.n.e., ludzie zaczęli przenosić się z jaskiń na równiny, gdzie uprawiano zboża, a w górach wznoszono fortyfikacje. Po podboju rzymskim na tym obszarze powstały wiejskie wille oraz nekropolie

Założone w 1256 roku przez Jakuba I Zdobywcę, Alcoy szybko stało się strategicznym punktem na południowej granicy Królestwa Walencji podczas Rekonkwisty. W 1291 roku miasto zostało podarowane admirałowi Rogerowi z Laurii przez króla Jakuba II Aragońskiego i nie wróciło do posiadania królewskiego aż do 1430 roku.

Podczas Wojny o Sukcesję Hiszpańską, Alcoy opowiedziało się za sprawą arcyksięcia Karola, co skutkowało oblężeniem i utratą wielu przywilejów, co zapoczątkowało okres upadku.

Alcoy jest również znane jako Miasto Mostów. Architektura miasta to mieszanka wpływów mauretańskich i nowoczesnego stylu Art Nouveau, z wieloma budynkami o znaczeniu artystycznym i historycznym, takimi jak Casa del Pavo czy Cercle Industrial.

Jeśli kochacie historię i architekturę, Alcoy z pewnością Was zachwyci. A dla miłośników fotografii, każdy zakątek tego miasta oferuje niezliczone możliwości do uchwycenia wyjątkowych kadrów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz